Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Definicja

W zaledwie kilkanaście lat coaching z mało znanej koncepcji stał się jedną z kluczowych metod rozwoju człowieka, zarówno w sferze życia prywatnego, jak i zawodowego. Jego popularność zarówno wśród indywidualnych osób, jak i firm rośnie z roku na rok. Skąd w takim razie pochodzi słowo coach?

Słowo coach pochodzi od francuskiego coche, czerpiącego swój źródłosłów od nazwy węgierskiego miasteczka Kócs na Węgrzech. W XIV wieku skonstruowano tam pierwszy wóz, rozsławiając tym samym nazwę miejscowości na całym świecie. Od tej pory przewóz ludzi był nazywany coachingiem.

W języku angielskim słowo coach ma kilka znaczeń – trener, autokar, kareta. Stosowano je również do określenia tutorów, którzy przygotowywali swoich uczniów do egzaminów.

W XIX i XX wieku coachem nazywano trenera sportowego specjalizującego się w dyscyplinach tj. golf, tenis czy jazda konna. Te elitarne sporty klasyfikowane jako dwupodmiotowa agonistyka walki w odróżnieniu od sportów ludycznych nastawionych na współzawodnictwo, wymagają wielowymiarowego (psychofizycznego) przygotowania zawodników. Tutaj nie wystarczy, że trener będzie dbał o kondycję fizyczną sportowca i o osiągane przez niego wyniki. Musi pełnić także rolę mentora i nauczyciela, dbać o psychikę klienta, pomagać pokonywać przeszkody. Współcześnie słowo coach w kontekście trenera sportowego przeniosło się również na inne dyscypliny np. mówi się o coachach drużyn piłkarskich.
Ze względu na tak liczne znaczenia i ewolucję słów coach, coaching budzi ono wiele pytań i kontrowersji. Tym bardziej w Polsce i wielu innych krajach, gdzie terminu tego nie przetłumaczono, a zaczerpnięto obcojęzyczną nazwę.

Obecnie słowo „coaching” oprócz w sporcie, jest szeroko używane jako nazwanie specyficznej metody, sposobu pracy rozwojowej z ludźmi. Powstało również wiele definicji wyjaśniających ten termin.


Więcej w artykule o definicjach słowa ”coaching”.

Redakcja: NG, KK

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.