Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Proces

Postawmy sobie pytanie: Po co komu coaching?

Celem coachingu jest zmiana. Jedno z założeń w coachingu jest takie, że klient jest osobą dorosłą, dojrzałą i że najlepiej wie, co jest dla niego najlepsze. Wynika stąd pozorny paradoks. Z jednej strony jestem dorosły, dojrzały i wiem, co jest dla mnie najlepsze. Z drugiej strony nie potrafię sam dokonać zmiany we własnym życiu?

Skąd ta sprzeczność?

Z prostej przyczyny: Zmiana jest trudna.


 

Zmiana jest sytuacją stresogenną. Według Thomasa H. Homlesa i jego współpracowników (1970) właśnie zmiany są tym, co powoduje nasz stres. Stworzyli oni skalę stresu mierzoną w „Jednostkach zmian życiowych” (LCU – Life Change Units). Według nich do każdej zmiany życiowej można przyporządkować odpowiednią punktację:

 

Śmierć współmałżonka 100
Rozwód 73
Separacja 65
Kara więzienia 63
Śmierć bliskiego członka rodziny 63
Własna choroba lub uszkodzenie ciała 53
Małżeństwo 50
Utrata pracy 47Pogodzenie się ze współmałżonkiem 45
Odejście na emeryturę 45
Zmiana stanu zdrowia członka rodziny 44
Ciąża 40
Kłopoty seksualne 39
Pojawienie się nowego członka rodziny 39
Reorganizacja przedsiębiorstwa 39
Zmiana stanu finansów 38
Śmierć bliskiego przyjaciela 37
Zmiana kierunku pracy 36
Zmiana częstotliwości kłótni ze współmałżonkiem 35
Kredyt ponad 1000 dolarów 31
Pozbawienie prawa do kredytu czy pożyczki 30
Zmiana obowiązków w pracy 29
Syn lub córka opuszcza dom 29
Kłopoty z teściową 29
Wybitne osiągnięcia osobiste 28
Żona zaczyna lub przestaje pracować 26
Rozpoczęcie lub zakończenie nauki szkolnej 26
Zmiana warunków życia 25
Zmiana nawyków osobistych 24
Kłopoty z szefem 23
Zmiana godzin lub warunków pracy 20
Zmiana miejsca zamieszkania 20
Zmiana szkoły 20
Zmiana rozrywek 19
Zmiana w zakresie aktywności religijnej 19Zmiana aktywności towarzyskiej 18
Kredyt lub pożyczka poniżej 100 dolarów 17
Zmiana nawyków dotyczących snu 16
Zmiana liczby członków rodziny zbierających się razem 15
Zmiana w nawykach dotyczących jedzenia 15
Urlop 13
Boże Narodzenie 12
Pomniejsze naruszenie prawa 11

 

Zauważmy, że źródłem stresu nie są tylko zmiany negatywne, ale po prostu zmiany. W powyższej liście znalazły się także małżeństwo, pogodzenie się ze współmałżonkiem, pojawienie się nowego członka rodziny, zmiana kierunku pracy, a nawet Boże narodzenie.

 

Klient zgłasza się na coaching często właśnie dlatego, że z jednej strony czuje wewnętrzną potrzebę zmiany, a z drugiej strony potencjalna zmiana go stresuje. Mamy więc sytuację mieszanych uczuć w stosunku do zmiany, która nas pociąga ale i „nam zagraża”. Człowiek w takim stanie niekiedy podejmuje jeden krok w kierunku zmiany, a następnie pod wpływem stresu związanego ze zmianą z podkulonym ogonem wraca do starego znanego wzorca. Znane jest bezpieczne. Nawet jeśli nie spełniam się w pracy, jeśli nienawidzę tego już tak długo… Znane jest bezpieczne.

 

Podświadomie dokonujemy sabotażu swoich wielkich planów. Wypieramy się swoich marzeń. Odwracamy głową w drugą stronę i śpimy dalej. Kręcimy się w kółko. Co robić?

I tu pojawia się coaching.

 

Może znajdę sobie kogoś, kto przypilnuje, żebym znów nie zasnął? Może znajdę kogoś, kto pomoże mi przetrwać stres związany ze zmianą. Może znajdę kogoś, kto przejdzie tą drogę razem ze mną?

 

Obejrzałem ostatnio film „Hesher”, który zawiera wiele wątków „coachingowych”. Między innymi padło w nim takie stwierdzenie:„Życie jest jak spacer w deszczu. Można się schować w bezpiecznym miejscu albo zmoknąć”.

 

Życie w bezpiecznym miejscu, z dala od zmian i wyzwań z pewnością jest bezpieczne. Nic nam nie zagraża. Nie wystawiamy się na nieprzyjemne krople deszczu.

Może tylko coś w środku do nas woła, że deszcz to tylko woda… a woda daje życie. Może nigdy nie sprawdziliśmy, jak to jest zmoknąć? Jak wspaniałym doznaniem jest czuć krople na swoim ciele. Jak inaczej pachnie świat w deszczu. Jak cudownie deszcz osadza nas w chwili pokazując, że jesteś tu i teraz, że żyjesz.

 

Coach nie wypchnie cię w deszcz. Raczej pomoże Ci zauważyć jego piękno. Dzięki współpracy z coachem, możesz spojrzeć prawdzie w oczy, zmierzyć się ze swoim lękiem i wybrać bezpieczne miejsce lub złowrogie krople lecące z nieba. Może trochę cię sprowokuje, może odczujesz podenerwowanie.

Wkroczysz w deszcz. Zauważysz jego piękno. Doświadczysz zmiany. A coach tylko się do ciebie uśmiechnie.

To Twoja zmiana. To Twój spacer w deszczu.
Tomasz Szustakiewicz
Openminder
www.openminder.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.