Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Metody i narzędzia

Czym jest medytacja?
Odpowiedź na to pytanie mogłaby wydawać się oczywista, jednak wokół tego pojęcia powstało wiele mitów, wątpliwości i legend.


Otóż medytacja jest jedną z najbardziej zaawansowanych a jednocześnie jedną z najprostszych form pracy z własnym umysłem. Jej regularne praktykowanie pozwala dokonać jakościowych przemian w naszym postrzeganiu świata, poczuciu szczęścia, wdzięczności, spokoju wewnętrznego i pewności siebie.

Ponadto prowadzi do rozwoju zdolności poznawczych: szybkości reakcji, sprawności zapamiętywania, umiejętności koncentracji. Nie należy również zapominać o ogromnej przydatności technik medytacyjnych w kontekście pracy z własnymi stanami emocjonalnymi, a także utrzymywania psychicznej równowagi i harmonii.

Jakiś czas temu medytacja znalazła się w obszarze zainteresowań neurologów i neurobiologów. Przeprowadzono setki badań i eksperymentów udowadniających jej niesamowity, pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszych mózgów i umysłów.

Oczywiście istnieje wiele technik medytacyjnych, a niektóre z nich niewłaściwie praktykowane (mam tutaj na myśli np. wewnętrzne medytacje wizualizacyjne) mogą nam czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jest również wiele prostych narzędzi, możliwych do zastosowania w domowym zaciszu bez specjalistycznego przygotowania, a jednocześnie bardzo efektywnych. Doskonałym przykładem może być coraz szerzej znana medytacja mindfulness (uważności), medytacja oddechu czy też szeroko rozumiane medytacje obecności i skupienia.

W kontekście prowadzenia rozłożonego w dłuższej ramie czasowej coachingu, świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do pracy z drugim człowiekiem, świadomie i indywidualnie przygotowanego oraz adekwatnie dopasowanego treningu medytacyjnego.

Część świata terapeutycznego i coachningowego ostatnimi czasy silnie zwróciła się ku filozofiom wschodu, buddyzmowi czy taoizmowi. Nareszcie zaczynamy czerpać z niezwykle bogatych i wartościowych źródeł, które były w zasięgu naszej ręki od tysięcy lat, a których skuteczność, często jednoznacznie, potwierdzają badania neuronaukowców.

Dla wielu osób praktyka medytacji ciągle jeszcze kojarzy się z czymś mistycznym, religijnym, a czasem i ezoterycznym. Często bywa wiązana ściśle z egzotycznymi wierzeniami lub w skrajnych przypadkach nawet i z pewną formą sekciarstwa.

Nic bardziej mylnego.

Świadomie praktykowana medytacja, obdarta z ezoterycznej otoczki, to czysta praktyka umysłu. Intensywna praca nad sobą i głęboka przemiana wewnętrzna. Narzędzie o tyle wyjątkowe, że każdy może się jej nauczyć i każdy może korzystać z jej dobrodziejstw.

Istnieje ogrom kontekstów, w których może zostać zastosowana. Związki, rodzina, emocje, motywacja, praca, komunikacja, spełnianie marzeń. Poprzez medytację można udoskonalić każdy aspekt naszego życia. Oddziałując na nie całościowo, zamiast zajmować się pojedynczymi jego wycinkami osobno.

Bo od tego jak zarządzasz swoją uwagą zależy jakość Twojego życia.

Doświadczony i świadomy nauczyciel jest w stanie przygotować specjalny program medytacyjny, dobrany odpowiednio do indywidualnych potrzeb, stanu mentalnego, emocjonalnego i predyspozycji drugiej osoby.

Rozważnie prowadzona praktyka medytacji może silnie wspomagać pracę coacha. Po pierwsze poprzez medytację poszerzamy świadomość. Dzięki temu możemy zauważać znacznie więcej zarówno w naszym otoczeniu jak i w naszym wewnętrznym świecie. Uzyskujemy wgląd w nasze relacje, ważne konteksty życiowe, stany umysłu, ograniczające nas przekonania.

Kolejną wspaniałą zaletą medytacji jest zrozumienie, że myśli to tylko myśli, a negatywny stan umysłu to tylko negatywny stan umysłu. Nie są rzeczywistością. Gdy pojmiemy ten wyzwalający fakt, jesteśmy w stanie przejść na poziom, w którym nie identyfikujemy się ze swoimi emocjami, i akceptujemy je jako zupełnie naturalne.

Przestajemy się również utożsamiać ze swoimi osobistymi doświadczeniami, trudnymi przeżyciami, przekonaniami, wartościami, opiniami innych na nasz temat, a co najważniejsze z naszym obrazem siebie, jaki sami tworzymy w swoich głowach. Uzyskujemy dostęp do obszernego wglądu w składowe elementy naszej złożonej osobowości.

Coaching z osobą, która jest w stanie oddzielić poziom informacyjny od poziomu interpretacyjnego, która może w pełni świadomie pracować nad swoim subiektywnym postrzeganiem rzeczywistości, nad swoją mapą i modelem świata, nie uznając je za objawioną i najprawdziwszą prawdę, staje się coachingiem niezwykle efektywnym.

To nie sytuacje sprawiają nam przykrość czy budują w nas napięcie, ale myśli jakie mamy na ich temat.

W chwili gdy słabną mechanizmy obronne ego i zanikają błędy poznawcze mające na celu ochronę swojej projekcji JA, stajemy przed człowiekiem prawdziwym i autentycznym. Człowiekiem otwartym na zmianę. Człowiekiem świadomym.

Jednym z fundamentalnych założeń coachingu jest uznanie odpowiedzialności za przemianę oraz realizację celów i marzeń, w pełni po stronie klienta.

Spójnie z tą zasadą również praktyka medytacji pozwala odnaleźć wewnętrzną odpowiedzialność za własne życie.

Pomijając kwestie poznawcze, perceptywne i zdrowotne, sama idea tego, że praktyk medytacji przestaje BYĆ swoimi emocjami, swoim gniewem, swoimi konfliktami, ograniczeniami i problemami (tzn. przestaje się z nimi identyfikować) i wchodzi na wyższy poziom zrozumienia własnej egzystencji - jest niezwykle wyzwalająca. Pozwala bowiem efektywnie pracować nad użyteczną dla niego interpretacją rzeczywistości, a i również budować pozytywny i korzystny model świata, w którym funkcjonuje szczęśliwie, sprawnie i w harmonii.

Medytacja prowadzi do znalezienia odpowiedzialności we własnym umyśle. Do zrozumienia, że nie jest się uszkodzonym i wybrakowanym człowiekiem. Że jest się absolutnie pełną i kompletną istotą. Że nie jest się potrzebującym żebrakiem, ale niezmiernie bogatym źródłem wewnętrznych zasobów, pełnym emocjonalnego dostatku.

Że nie musimy nic w sobie naprawiać bo już jesteśmy doskonali. Tacy jacy jesteśmy.

A już z takiego poziomu możemy swobodnie przejść do pracy nad różnymi sferami osobowości, odnajdywaniem ograniczających przekonań, budowaniem nowych i korzystnych, świadomym hierarchizowaniem systemu wartości, odnajdywaniem mentalnych blokad, napięć, ładunków emocjonalnych.

Możemy przejść do tak istotnych kwestii, jak świadome budowanie życiowej misji, kreowanie planu realizacji  celów i marzeń. Do świadomego tworzenia relacji. Do praktyki wdzięczności. Możemy zacząć udoskonalać poziom kompetencji, uczyć się nowych umiejętności, podejść, technologii i narzędzi.

Medytacja jest kluczem do efektywnego coachingu i autentycznej przemiany osobistej. Nie jedynym, ale moim zdaniem jednym z najważniejszych.


Rafał Cupiał
trener medytacji i dynamiki socjalnej, coach
http://natural-revolution.blogspot.com/
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.