Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Metody i narzędzia

 

Euro 2012 i coaching

Ekscytacja związana z Euro 2012 i tym najbardziej popularnym z popularnych sportów – piłką nożną - przypomniało mi, że nie tylko w coachingu perspektywa ma znaczenie.Kiedy teraz oglądam relacje telewizyjne z kolejnych meczów piłkarskich, to na nowo odkrywam coś być może oczywistego:


  • Po pierwsze pod nazwiskami trenerów kolejno występujących drużyn pojawia się napis „coach”, co naturalnie przypomina mi, skąd wywodzi się ta metoda.

  • Po drugie dostrzegłam, że cały mecz piłkarski rejestruje jednocześnie kilka kamer umieszczonych w różnych punktach stadionu. Oznacza to, że w kluczowych momentach gry to samo zdarzenie rejestruje kilka soczewek. Dzięki temu istnieje możliwość ponownego odtworzenia konkretnego zdarzenia, które np. warto zobaczyć jeszcze raz, bo było niezwykłe albo budzi kontrowersje, czy też stało się przyczynkiem do innych działań, choćby czerwonych i żółtych kartek i wymaga wyjaśnienia. Liczne kamery dają możliwość obejrzenia czegoś jeszcze raz z tej samej i/lub wielu innych perspektyw. O wyborze soczewki, która nam to pokaże, przesądza cel i odbiorca - widownia, piłkarze, trener czy sędzia.

 

Zatrzymać i spojrzeć

Rzuty rożne, karne i inne tzw. stałe elementy gry budzą gorące emocje. Są najczęściej elementem poprzedzającym coś kluczowego – gol, jego brak, faul czy choćby spektakularny atak itp. Często dzieją się one zbyt szybko dla naszego oka. Wydają się niejasne, niezrozumiałe a przez to kwestionowalne. To uświadomiło mi, że piłka nożna ma przywilej posiadania zwielokrotnionej soczewki, dzięki której można obejrzeć coś ponownie, z niemalże dowolnej strony.

Dla mnie coaching jest taką kamerą właśnie, dzięki której możemy coś zobaczyć z bliska, z oddalenia, z emocjami, bez emocji – słowem z innej perspektywy. To coach zaprasza nas do zatrzymania i przyjrzenia się „nagraniu z kamery” albo sam oferuje swoje nagranie, lustrzane odbicie obrazu, który widzi. Myślę, że nikogo nie muszę przekonywać, jaka to ogromna wartość na drodze rozwoju osoby, zespołu czy całej organizacji. Zobaczyć coś jeszcze raz, przemyśleć, przeanalizować, żeby w kolejnym „rzucie karnym” wiedzieć, co działało, co nie działało, co może warto spróbować zmienić, a czego na pewno nie warto.

 

The Coaching Game i 65 kamer na boisku

Polski rynek coachingowy w ostatnich latach wzbogacił się o szereg narzędzi wspierających pracę z klientem.

Wysiłki mające na celu popularyzację różnych materiałów uzupełniających warsztat coacha podejmuje z powodzeniem sklep online z internatywnyni narzędziami dla coachów, trenerów i facylitatorów www.experiencecorner.com

Wspólnie z EC sprowadziliśmy jako pierwsi do Polski niepowtarzalną The Coaching Game, która zważywszy na ogrom możliwości, jakie oferuje, powinna nosić nazwę „niezastąpiona gra w perspektywy”. Główne składowe gry to 65 kart, inspirujących zdjęć, wyselekcjonowanych z portoflio ponad 200 fotografów z całego świata. Te karty pozwalają klientowi przyjrzeć się wyzwaniu, z którym przychodzi na sesję, z wielu perspektyw - często dalekich od tych, których używa na co dzień.

Gremlin na linii strzału

Kolejnym wartym wspomnienia narzędziem jest coraz bardziej znana i ceniona w środowisku coachingowym – Siła założeń. To skarb dla osób, które wraz ze swoimi klientami pracują nad ograniczającymi przekonaniami. Chciałoby się powiedzieć, że praca z „Gremlinem” nigdy wcześniej nie była tak przyjemna.

Narzędzie to pozwala przyjrzeć się temu, co może skutecznie ograniczać klienta w podejmowaniu zadań, realizacji projektów czy prowadzeniu firmy. Siła założeń umożliwia też zdiagnozowanie elementów, które powodują, że „nam się chce” czyli daje szansę na przyjrzenie się źródłom motywacji, szczególnie w momentach trudnych, w chwili gdy klientowi wydaje się, że zadanie jest niewykonalne i najchętniej dla swojej strefy komfortu zarzuciłby jego kontynuację.

To przykłady dwóch narzędzi, którymi pracuję na co dzień z moimi klientami. O nich i szeregu innych wspierających procesy coachingowe i szkoleniowe, można przeczytać więcej na stronie dystrybutora www.experiencecorner.com.

 

Joanna Chmura

Certyfikowany Coach CoachWise

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.