Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Metody i narzędzia


Co rozumiemy w coachingu przez uważność?

Kodeks etyczny ICF podaje definicję coachingu jako partnerską współpracą z klientem w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje ich do maksymalizacji swojego osobistego i zawodowego potencjału.


Oznacza to, że w 50% jestem uważna na siebie a drugie 50% to uważność na klienta. 

Jeśli jestem uważna na siebie to doskonale widzę, co się dzieje ze mną w tej konkretnej chwili. Jakie wywołuje we mnie emocje historia klienta i jak jednocześnie w tej samej chwili potrafię odłożyć na bok swój wewnętrzny proces, tak aby dać miejsce i przestrzeń w sobie do bycia bezstronną w stosunku do historii klienta. Tak żeby zadawane przez mnie pytania nie były podszyte moimi wnioskami i refleksami, co do tej konkretnej sytuacji. Wiąże się to z tym, iż jestem świadoma swojego procesu i jednocześnie doskonale widzę różnicę między swoim wewnętrznym procesem a procesem klienta.

Jeśli jestem uważna na klienta to mam świadomość, że pewne elementy jego historii mogą wywołać we mnie emocje. Dążę zatem w sobie do takiej przestrzeni, która pozbawiona jest wszelkich osądów, zbędnej wiedzy i ukształtowanych postaw, tak aby w to miejsce mógł pojawić się mój czysty umysł.

Czysty umysł pozbawiony własnych myśli budzi ciekawość. Pozwala usłyszeć to co jest naprawdę problemem, które słowo ma największy ładunek emocjonalny, co za tym stoi. Dostrzegam wówczas jakie klient ma potrzeby i czego tak naprawdę chce dla siebie. Mogę również dostrzec każde najmniejsze zmiany w mimice, postawie ciała, sposobie wypowiedzi u klienta.

Dzięki byciu uważnym na klienta widzę, co tak naprawdę może być pomocne w jego procesie. Jaką zastosować metodę pracy, jakie zaproponować ćwiczenie, jak wspólnie zbudować z klientem plan działań.

Filozofia uważności

Jon Kabat – Zinn twórca MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), czyli redukcji stresu poprzez medytację mindfulness, definiuje uważność jako przytomność umysłu, która jest rozwijana przez szczególnego rodzaju skupienie uwagi. Skupiamy ją celowo na tym, co jest w teraźniejszości bez osądzania czegokolwiek. To jedna z wielu możliwych form medytacji, o ile przez medytację rozumiemy metodę systematycznego skupiania uwagi, dzięki czemu wpływamy na jakość swojego doświadczenia i ewentualnie ją zmieniamy, aby dzięki temu przeżywać w pełni swoje człowieczeństwo i związki z innymi oraz z całym światem.

Ronald Siegel doktor psychologii na Harvard Medical School określa uważność jako szczególny stosunek do doświadczenia lub sposób pojmowania życia, który zmniejsza cierpienie i czyni życie bogatym oraz pełnym treści. Dzieje się tak dzięki dostrojeniu się do doświadczenia, które pojawia się tu i teraz, oraz dzięki bezpośredniemu wglądowi w to, jak nasze umysły tworzą niepotrzebne cierpienie.

Mistrz Zen Thich Nhat Hanh mówi: koncentruj się na pracy, bądź czujny i gotowy radzić sobie sprawnie i mądrze z każdą sytuacją. To właśnie pełna uwaga. Uwaga jest cudem, dzięki któremu poznajemy siebie i przywracamy życiu.

Każda z tych definicji ma jeden wspólny trzon, to: tu i teraz. Jestem tu w tej właśnie chwili i widzę jak wygląda moja rzeczywistość. Teraz na tej właśnie podstawie, czyli mojego wewnętrznego odczucia tej konkretnej chwili mogę podjąć decyzję co chcę z tym zrobić. Jakie podjąć działania, które doprowadzą mnie dla najlepszych dla mnie rezultatów. Teraz potrafię również nazwać to co się dzieje ze mną. Jestem również świadoma wszystkich swoich wewnętrznych jak i zewnętrznych aspektów mojej rzeczywistości.

Część druga artykułu : "Uważność w coachingu - cz.II"

Inspiracja publikacjami:

1. Jon Kabat-Zinn „Praktyka uważności dla początkujących”

2. Ronald D. Siegel „Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności”

3. Thich Nhat Hanh „Cud uważności”

 

Agnieszka Szczepaniak
Zen Coach, terapeuta TSR, praktyk Soul Body Fusion
www.terazcoach.pl

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.