Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Obszary

Coaching zdrowia to najprawdopodobniej najbardziej holistyczny rodzaj coachingu. Traktując istotę ludzką globalnie, łączy wpływ czynników psychicznych na fizyczne funkcjonowanie organizmu.

Coach zdrowia ułatwia swojemu Klientowi dotarcie do, nie zawsze oczywistych, przyczyn 
odczuwanych dolegliwości. Odpowiednio dobranymi pytaniami, umożliwia Klientowi wyjście poza utarte ścieżki myślowe i trafne zdiagnozowanie symptomów.

Jedną ze specjalizacji coachingu zdrowia jest coaching dietetyczny. On również uwzględnia przenikanie się stref soma i psyche. Pojęcie „diety” często błędnie zawęża się do diety redukcyjnej, a jest to po prostu sposób odżywiania, czyli dostarczania organizmowi składników, warunkujących jego funkcjonowanie. Od gatunku tych składników zależy jakość codziennej egzystencji. Będąc paliwem - jedzenie determinuje sprawne działanie zarówno umysłu, jak i wszystkich innych narządów. Istotną rolę odgrywa zarówno rodzaj spożywanych produktów, jak i pewne warunki, które należy spełnić, aby ich składniki miały szansę jak najlepiej oddziaływać na organizm. Pomimo medialnej popularności zagadnień dietetycznych, wiele z pojawiających się informacji osiąga bardzo wysoki poziom ogólności. Dochodzi do sytuacji, w której „wszyscy wszystko wiedzą”, ale nikt nie utożsamia się z zasłyszanymi wiadomościami. Dodatkowo tempo życia codziennego specyficznie ustawia priorytety i bez koniecznego zatrzymania się i refleksji nie będzie możliwe zracjonalizowanie tej sfery. 

Zjawisko chaosu w tej dziedzinie pozwala zmniejszyć spotkanie z coachem dietetycznym. Wspólne sesje pozwalają Klientowi na przejęcie kontroli nad swoimi posiłkami. Dzięki wykorzystaniu i odpowiedniemu zaadaptowaniu narzędzi coachingowych można przeorganizować plan dnia w taki sposób, aby na stałe wprowadzić regularność i systematyczność. Odpowiedzialne zarządzanie własnym czasem może być łatwiejsze i efektywniejsze, dzięki zastosowaniu narzędzia jakim jest „matryca zarządzania czasem”, umożliwiającemu zdroworozsądkowe podejście do powszechnie eksploatowanego argumentu: „nie mam na nic czasu”. Narzędzie to służy do przeanalizowania rozkładu dnia pod kątem koniecznych do wykonania czynności. Dzieląc zadania na” ważne - pilne” i „ważne - niepilne” można uświadomić sobie hierarchię zadań, a przyglądając się czynnościom pod kątem ”nieważne - pilne” i „nieważne - niepilne” można z powodzeniem wyeliminować tzw. "pożeracze czasu”. Jeśli dodatkowo coach posiada udokumentowane wykształcenie dietetyczne, może objąć Klienta pełną opieką w zakresie żywienia. 

Do standardowych zadań dietetyka, należy natomiast:
- układanie jadłospisów [co musi być poprzedzone wynikami badań lekarskich], zarówno dla osób zdrowych, chcących odżywiać się racjonalnie jak i tych, planujących pozbycia się nadwagi, czy cierpiących na różne dolegliwości zdrowotne, nietolerancje, czy alergie,
- wykonanie pomiarów antropometrycznych i badanie składu ciała,
- wyliczanie zapotrzebowania energetycznego i dostosowywanie do niego kaloryczności posiłków,
- badanie preferencji smakowych i dostosowywanie do nich produktów, z których ułożony zostanie jadłospis.

Wizyta u dietetyka powinna również zagwarantować zindywidualizowane podejście do Klienta, możliwość wprowadzania modyfikacji w zaproponowanym menu oraz określoną ilość wizyt kontrolnych, podczas których sprawdza się postępy diety.

Jeśli coach dietetyczny posiada wszystkie te uprawnienia, oprócz podstawowej oferty, może dodatkowo zaproponować Klientowi zaawansowane systemy motywacyjne, które odgrywają istotną rolę podczas wprowadzania w życie każdej zmiany.

Reasumując, jeśli Klient pragnie wprowadzić zmiany w sposobie swojego odżywiania i decyduje się na rozpoczęcie nowej diety (a zwłaszcza zamierza pozbyć się nadprogramowych kilogramów) i obawia się, iż nie wytrwa w swoim postanowieniu, wtedy standardowy pakiet dietetyczny może okazać się niewystarczający. Gdy potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie i wsparcie, najodpowiedniejsze jest spotkanie z coachem dietetycznym, który poprzez odpowiednio prowadzoną rozmowę i użycie adekwatnych narzędzi pomoże w konsekwentnym zrealizowaniu ustalonego przez Klienta celu żywieniowego.

Justyna Pasenkiewicz- Pitera
Coach i Trener Dietetyczny
www.efekt-dieta.pl
 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.