Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Obszary

Czy nam się to podoba czy nie, globalizujący się świat w coraz szybszym tempie wymusza na tych, którzy chcą w nim w pełni uczestniczyć znajomość swoistego esperanto XXI w. – języka angielskiego. Czasy, kiedy wydawało się nam, że wszyscy przyswajamy wiedzę w ten sam sposób, a nauka języka polegała na wkuwaniu słówek, wykonywaniu niezliczonych ćwiczeń gramatycznych i żmudnym powtarzaniu za nauczycielem, minęły bezpowrotnie.

Dziś wiemy już nie tylko to, że uczymy się przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów, ale także, że dla każdego z nas tempo nauki i łatwość przyswojenia konkretnych umiejętności językowych są zupełnie rożne. Wiemy też, że to czy i jak szybko możemy opanować biegłość językową zależy od szeregu czynników, takich jak choćby wczesne doświadczenia ze szkoły i domu czy kompetencje społeczne.

Nic zatem dziwnego, ze standardowe kursy językowe okazują się skuteczne tylko dla niewielkiej rzeszy uczestników - proponują one bowiem ujednoliconą metodę nauki dla wszystkich. Coaching językowy pozwala przyjrzeć się uwarunkowaniom, potrzebom i celom każdego z osobna, żeby skutecznie wyznaczyć właściwą strategię nauki. Jest w pewnym sensie odpowiednikiem konsultacji z trenerem osobistym, który pomaga ustalić grafik ćwiczeń i rozpisać dietę, które umożliwią trenującym uzyskanie wymarzonej wagi, wymiarów bądź wyniku sportowego.

Coaching językowy to też uwzględnienie czynników takich jak emocje i jakość relacji w procesie dydaktycznym. Dla zainteresowanych trendami w rozwoju edukacji nie stanowi to już żadnej tajemnicy – proces uczenia się jest nie tylko przyjemniejszy, ale i przede wszystkim bardziej skuteczny, kiedy edukatorzy pracują na treściach emocjonalnie istotnych dla uczniów i są prawdziwie uważni, aktywnie słuchają, unikają ocen. No właśnie – oceny. Szczególnie polskie realia edukacyjne oparte są na ocenianiu jako fundamencie procesu nauczania. Opatrzne rozumienie tej przesłanki prowadzi w prostej linii do blokad komunikacyjnych – dobra ocena w naszym tradycyjnym mniemaniu równa się bowiem brakowi błędów w wypowiedziach. W coachingu językowym traktujemy błędy jako nieodzowny element konieczny dla rozwijania umiejętności komunikacyjnych – tylko popełniając je możemy się uczyć.

Coaching językowy to także innowacyjne wielofunkcyjne narzędzie rozwojowe – pozwala połączyć rozwój osobisty z nauką języka. Coach językowy tak konstruuje strukturę sesji i dobiera materiały szkoleniowe, że Klient szybko doświadcza, że nie tylko komunikuje się sprawniej po angielsku, ale zaczyna odpowiadać na ważne pytania dotyczące kierunku swojego rozwoju, wartości, celów oraz zasobów, także w szerszym kontekście całego życia.

Kiedy warto zdecydować się na coaching językowy?

- Jeśli po latach nauki Twój poziom angielskiego w Twoim wyobrażeniu ciągle pozostawia sporo do życzenia.

- Jeśli wyjeżdżając za granicę lub wchodząc w interakcje z obcokrajowcami stresujesz się nawet drobnymi rozmowami po angielsku.

- Jeśli przygotowujesz się do wyjazdu/konferencji/negocjacji, gdzie będziesz musiał mówić po angielsku.

- Jeśli pracujesz w firmie wielojęzycznej i nie czujesz się z tym komfortowo.

- Jeśli ciągle porównujesz się poziomem angielskiego z innymi i zazwyczaj Cię to demotywuje lub nawet blokuje.

- Jeśli nie potrafisz zmotywować się do kontynuowania nauki języka.

- Jeśli masz swoje, indywidualne ograniczenie, z którym chcesz się zmierzyć.

- Jeśli chcesz łączyć kontakt z językiem z rozwojem osobistym.


Anna Szapert
Language Coach
http://ninedots.pl/
 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.