Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Typy coachingu

Agnieszka Zawadzka: Czym jest coaching międzykulturowy?
Bożena Wujec: Coaching międzykulturowy przebiega podobnie jak każdy coaching, lecz można powiedzieć, że jest on zanurzony w różnorodne zjawiska kulturowe. Z naszych badań wynika, że możemy mówić o kilku obszarach kultury, które wpływają na przebieg procesu coachingu. Są to kultura organizacyjna firmy klienta, kultura kraju w którym odbywa się coaching a także kultura, z której wywodzi się coach i klient.

Coaching międzykulturowy wpływa pozytywnie na budowanie relacji interpersonalnych z przedstawicielami innych kultur, ułatwia również rozwijanie empatii i szacunku względem osób odmiennych pod względem kulturowym. Umożliwia efektywne przystosowanie się do funkcjonowania w środowisku wielokulturowym - stwarza szansę na głębsze rozumienie obcej kultury i integrację związanych z nią różnic. Pomaga też redukować stres, który powstaje w wyniku działania w nowych, nieznanych wcześniej warunkach.
AZ: W jaki sposób kultura wpływa na proces coachingu?
BW: Wpływ zjawisk kulturowych na proces coachingu jest widoczny praktycznie od momentu kontraktowania coachingu w organizacji. Różnice międzykulturowe często decydują o tym, w jaki sposób przebiega relacja coachingowa, w jaki sposób są określane cele, jakie jest podejście do ewentualnych barier i przeszkód na drodze do celu oraz w jaki sposób realizowany jest plan działań. Różnice kulturowe wpływają także na sposób udzielania informacji zwrotnej i w ogóle – na cały proces komunikacji w coachingu. Kultura stanowi tu dodatkową, niezwykle istotną zmienną.
AZ: Czy coachingu międzykulturowego można się nauczyć? W jaki sposób można zostać coachem międzykulturowym?
BW:Jest wielu coachów na świecie specjalizujących się w coachingu międzykulturowym. Do najbardziej znanych należą Geoffrey Abbott z Australii oraz Philippe Rosinski z Belgii, którego gościliśmy na I Międzynarodowej Konferencji Coachingowej na ALK . W Polsce – zapraszamy 4 czerwca 2013 wszystkich coachów międzykulturowych oraz osoby zainteresowane tym tematem na VI Seminarium ALK poświęcone coachingowi międzykulturowemu. Jednym z wątków poruszanych na Seminarium będzie temat rozpoczynania własnej międzynarodowej praktyki coachingowej.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.