Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Typy coachingu

Kamila Kruk: Dlaczego zen coaching staje się tak popularny akurat w Polsce?
Magdalena Wolfart – Samselska (Certyfikowany Zen Coach, Trener, Doradca zawodowy):
 Zen Coaching jest nowatorskim podejściem, które faktycznie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony zarówno coachów, doradców, menadżerów , jak i osób dbających o swój własny rozwój. Jest to metoda , u podstaw której leży potęga współczesnego coachingu połączona z ponadczasową mądrością, opartą na przeżywaniu życia z łatwością, w przepływie i w spokoju. Jest to podejście wzbudzające ciekawość głównie ze względu na łączenie zasobów Wschodu i Zachodu.

 

KK: Jakie są korzyści dla coacha stosującego zen coaching w swojej pracy?
M WS:
Zen Coaching jest procesem i zbiorem zasad, które określają jak wspierać innych w dotarciu do siebie samych i jak wzrastać jako ludzkie istoty . Głównym zadaniem coacha jest oferowanie empatycznego słuchania, bycie w kontakcie z tym, co jest żywe w tej chwili. Zen coach wykorzystuje w swojej pracy metody bazujące na coachingu koaktywnym, porozumieniu bez przemocy (NVC) oraz filozofii ZEN. Korzyścią jest więc wykorzystanie konkretnych „twardych” narzędzi połączonych z ogromną wrażliwością, empatią i słuchaniem z serca. Daje to możliwość dopasowania się do klienta, naturalne towarzyszenie mu w chwili obecnej, a dopiero później skupianie się na przyszłości i działaniu.

KK: A jakie są korzyści dla klienta w stosowaniu zen coachingu?
MWS: Zen Coaching zakłada, że podstawową potrzebą lub pragnieniem wszystkich ludzi jest być połączonym z samym sobą oraz znalezienie wytchnienia jako świadomość, którą wszyscy jesteśmy. Wszystko to, co postrzegamy jako problemy, to zewnętrzna manifestacja odłączenia od tego, kim naprawdę jesteśmy. Problemy znikają, gdy głęboko połączymy się z samymi sobą. Korzyścią jest więc poznanie swoich najgłębszych potrzeb ( w Zen Coachingu mówimy o Esencjach) oraz planowanie i podejmowanie działań ze stanu relaksu , z pełną akceptacją siebie.

KK: Czym ta metoda różni się od medytacji czy zastosowania medytacji w coachingu?
MWS: Pierwiastek Zen w coachingu jest obecnością, świadomością, uważnością, zrelaksowaną czujnością, prawdziwą naturą, życiem głęboko połączonym z jego esencją taką, jaka się odsłania i manifestuje z chwili na chwilę w zaskakujący i kreatywny sposób. To co łączy Zen coaching i medytacje to obserwowanie i nazywanie własnych myśli, emocji, potrzeb i odczuć z ciała. Ta metoda uczy słuchania sygnałów płynących z ciała oraz obserwowania i przyzwalania na wszystko, co się pojawia z chwili na chwilę. Zen coaching staje się pewnego rodzaju medytacją, osadzającą w tu i teraz, dającą dostęp do klarowności, jasności i naszej prawdziwej natury.

KK: Czym zafascynował Cię zen coaching? Jakie korzyści ci dał?
MWS: Zen Coaching zafascynował mnie prostotą, naturalnością, miłością i empatycznym podejściem do każdej istoty, włączając w to mnie. Zen Coaching przyniósł mi korzyści we wszystkich sferach mojego życia - moich relacjach ze sobą oraz rodziną i przyjaciółmi, sukcesach w życiu zawodowym, zdolnościach do działania w roli liderki, moim zdrowiu i sferze finansowej. Trening obdarował mnie niezwykłymi znajomościami , które utrzymuję z tą sama intensywnością do dziś. Największą korzyścią okazała się możliwość rozbudzenia we mnie kreatywności i odwagi do dzielenia się nią z innymi, poprzez realizację warsztatów rozwoju osobistego opartych na malowaniu i interpretacji mandali.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.