Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.

Dr John Scherer na Konferencji Coachingu ALK

Dziś rozpoczęła się IV Międzynarodowa Naukowa Konferencja Coachingu na ALK i już pierwsze wystąpienie dr Johna Scherera zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie przez uczestników konferencji. Wykład Johna oraz późniejszy warsztat poprowadzony wraz z jego partnerka biznesowa Amy Barnes.


Podczas wykładu Johna Scherera "To ty jesteś interwencja! Jak dobry możesz być?" skierowanego do coachów, poruszony był temat różnych sił występujących podczas sesji coachingowej. John zwracał uwagę, ze istnieją trzy siły i różne potrzeby zwiazane z tymi siłami : jest to klient i jego potrzeby, coach i jego potrzeby oraz model i jego potrzeby. Zdarza się tak, ze nie będąc tego świadomymi pozwalamy, aby akcent był skierowany szczególnie na jedna z tych sił, a warto zadbać, aby współpracowały one ze sobą. Jest to możliwe dzięki: autentycznej, naturalnej i pełnej ekspresji siebie coacha, pełnemu mocy wkładowi klienta, a wszystko to w zgodzie z tym, do czego wzywa życie. 
Coach ma być liderem dla klienta, ale prowadzącym go jak partner z partnerem, "dusza z dusza i życie z życiem" jak mówił dr Scherer czyli wzajemnie współpracując.
Dr John Scherer przedstawił model 5 pytań, które zmieniają styl przywództwa i które opisał w swojej książce "Wiser at work":
- Z czym się konfrontuje? (Czego się obawiam? Co jest dla mnie wyzwaniem?)
- Co wnoszę?
- Co mną steruje? ( W jaki sposób działasz automatycznie? Co robisz zawsze lub nigdy nie robisz? Z których zasobów nie korzystasz?) 
- Co mnie wyzwala?
- Co mnie wyzwoli?( do działania, do bycia)

Podczas warsztatu uczestnicy mogli doświadczyć i przyjrzeć się swojemu podejściu do działania, w rozwinięciu pytania: Co mną steruje? 
Na bazie spolaryzowania dwóch cech np. Biedny a bogaty, czy kompetentny i niekompetentny uczestnicy rozpisywali swoje cechy odnośnie swojej roli coacha oraz szukali plusów i minusów zarówno jednej jak i drugiej cechy. To ćwiczenie pokazało, jak ważne są cechy, które u siebie cenimy, jak tez ich przeciwieństwa, których unikamy albo nawet chcemy się ich pozbyć. Wnioski były nawet dalsze niechciane cechy nie tylko są nam potrzebne, ale czerpiąc z nich świadomie możemy znacznie wzbogacić swój warsztat lidera, coacha i nasze zachowanie w życiu codziennym. Przykładowo plusem niekompetencji może być improwizacja, łatwość przyznania się do niewiedzy lub błędu, mniejsza presja.

Przygotowała: Kamila Kruk

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.