Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.

Coachingowo o finansach

Szkolenie prowadzone przez coacha o finansach? Zdecydowanie podeszłam do tego sceptycznie: pewnie kolejna osoba, która przeczytała książkę Ekera, Kiosakiego czy Bodo Schafera i teraz sama uważa, że może uczyć o finansach osobistych.  Mojego nastawienia nie poprawił też mail sugerujący, żeby zabrać ze sobą pieniądze, długopis i kalkulator. Jednak wybrałam się na szkolenie i jak to w takich sytuacjach bywa, postanowiłam z otwartością przyjąć to, co się wydarzy. A zdarzyło się wiele.

 

Lidia Cieślak, bo to ona była organizatorką i trenerką na szkoleniu, przygotowała szkolenie dotyczące dobrobytu i elementów, które są niezbędne, aby ten dobrobyt stworzyć. Szczególnie ciekawy był temat proszenia, dawania, przyjmowania i odwdzięczania się. Lidia pokazała, w jaki sposób schematycznie i często stereotypowo, pod wpływem kulturowym podchodzimy do tych czynności i jak bardzo nasze reakcje uwarunkowane są normami społecznymi. 

Idąc tropem szkolenia pomyśl: 

  1. Czy prosisz innych o pomoc? W jaki sposób? Czego się obawiasz? A jak sam reagujesz na prośby innych? Co z tego dla ciebie wynika?
  2. A co z dawaniem? Czy potrafisz coś po prostu dać? Czy oczekujesz wdzięczności? A może nawet rewanżu? 
  3. Jak sam reagujesz, kiedy coś dostajesz od kogoś? Czy chcesz okazać wdzięczność? Jaki masz pierwszy odruch? 
  4. Dużą część szkolenia stanowiło również identyfikowanie przekonań uczestników związanych z pieniędzmi, które wywołało burzliwą dyskusję.  Kluczowe były tu pytania: Co w dzieciństwie słyszałeś o pieniądzach? Jakie sytuacje związane z pieniędzmi pamiętasz?

Szkolenie przeplatane było afirmacjami związanymi z dobrostanem i wiarą w powodzenie.  Lidia potrafiła stworzyć miłą, otwartą i serdeczną atmosferę. Dzięki temu cała grupa pracowała wspólnie z pełnym zaangażowaniem. 

W przeciwieństwie do moich początkowych obaw okazało się, że coach może stworzyć wspaniały warsztat dotyczący powodzenia finansowego w życiu, podczas którego „oczy uczestników otwierają się bardzo szeroko”. 

 

Kamila Kruk

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.