Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.

"Psychologia pozytywna w coachingu" - relacja z seminarium ALK

23 kwietnia 2013 w Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego odbyło się seminarium pt. "Psychologia pozytywna w coachingu". Było to już piąte spotkanie z cyklu Praktycy Praktykom, w którym specjaliści z danej dziedziny dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Ewa Trzebińska, dr Paweł Fortuna, Kazimierz Nalepa, Ewa Foley, Michał Kułakowski, Małgorzata Ufnal, Anna Werner-Maliszewska, Agnieszka Zawadzka.

Seminarium rozpoczęło się od warsztatu “CAŁA NAPRZÓD!”- motywacje wzrostowe, jak i gdzie ich szukać w coachingu, poprowadzonego przez Annę Werner-Maliszewską i Agnieszkę Zawadzką. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję odnaleźć własne źródła energii do działania oraz motywacje angażujące. Poznali  również konkretne techniki pracy służące wzbudzaniu „efektu uskrzydlenia” w coachingu, który w unikatowy sposób pozwala zmienić jakość życia. Kolejnym punktem programu było wystąpienie "Przypowieść o talentach, czyli jak uruchomić pełen potencjał klienta" Kazimierza Nelepy. Przedstawił on sposoby rozwijania talentów, niezbędne w rozwoju potencjału człowieka. Dr Paweł Fortuna wprowadził słuchaczy w tematykę doświadczenia porażki z perspektywy psychologii pozytywnej, która poprzez podkreślenie wagi kształtowania sił charakteru, pozwala znaleźć w nim impuls do rozwoju. W trakcie wykładu uwaga słuchaczy została skoncentrowana na zjawisku lęku przed porażką, problemie akceptacji niepowodzeń i uczenia się na błędach. Następnie, Małgorzata Ufnal zaprezentowała swoje doświadczenia z obszaru wykorzystania osiągnięć psychologii pozytywnej w coachingu kariery i w sytuacji utraty pracy. Omówiła ona czynniki sprzyjające temu, by klient utrzymywał optymalne funkcjonowanie, motywację, budował osobisty potencjał, wyznaczając oraz realizując swoje cele w obliczu doświadczania rzeczywistego wyzwania i trudnych emocji. W wystąpieniu „Zakochaj się w życiu: PSYCHOLOGIA POZYTYWNA w codziennym życiu" Ewa Foley przedstawiła raport z międzynarodowej konferencji "Happiness & its causes 2012", dotyczącej szczęścia oraz jego źródeł. Na zakończenie, Michał Kułakowski zrealizował warsztat pt. "Inteligencja szczęścia, spełnienie i poczucie sensu", którego celem było wskazanie głównych założeń pracy służących integracji trzech rodzajów inteligencji: kognitywnej, somatycznej, duchowej. Ponadto, uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym "Wykorzystanie psychologii pozytywnej i rekomendacji dotyczących szczęścia w coachingu", w trakcie którego mogli osobiście zadać pytania zgromadzonym ekspertom.

                Gościem specjalnym spotkania była prof. dr hab. Ewa Trzebińska - prekursorka psychologii pozytywnej         w Polsce, założycielka oraz redaktorka czasopisma Psychologia Jakości Życia, a także kierownik katedry Psychologii Pozytywnej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W swoich wypowiedziach, podkreśliła ona jak duże znaczenie dla procesu profesjonalizacji zawodu coacha ma zastosowanie rzetelnych wyników badań naukowych.

                Seminarium stanowiło wspaniałą okazję do pogłębienia wiedzy i rozwoju praktycznych umiejętności, związanych    z wykorzystaniem psychologii pozytywnej w pracy coacha.

 

 

 

Agnieszka Zawadzka, Anna Werner-Maliszewska

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.