Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Szkoły coachingu

Justyna Bartnik: Co wyróżnia Wasze Studium?

Katarzyna Rybczyńska: Pełna edycja Studium, czyli Basic i Advanced – 10 zjazdów weekendowych mniej więcej co miesiąc - daje bardzo kompleksową wiedzę i – to nas wyróżnia - umiejętność zastosowania jej w praktyce. Studium składa się w 90% z ćwiczeń. Uczestnicy doświadczają najpierw na sobie (pod okiem trenerów) roli coachowanego i roli coacha. Potem na warsztatach pracują, także pod superwizją trenerów, a później już w tandemach i samodzielnie, z zaproszonymi gośćmi. Przerwy pomiędzy zjazdami dają uczestnikom czas na przećwiczenie poznawanych zagadnień w rzeczywistości pozawarsztatowej. Stawiamy na praktykę, ponieważ o teorii coachingu można poczytać w domu.

Ponadto osoby, które ukończyły Studium, mają możliwość dodatkowego ćwiczenia technik i narzędzi z uczestnikami kolejnych edycji (ang. peer coaching).

JB: Dla jakich uczestników jest ono przewidziane?

KR: Studium przewidziane jest dla osób gotowych na ZMIANĘ oraz zdecydowanych uzyskać nowy zawód. To ponad roczny proces kształcenia, wymagający zaangażowania, uczciwości wobec siebie i dużego wysiłku umysłowego. Jego efektem jest świadoma, odpowiedzialna postawa życiowa i zawodowa oraz bardzo praktyczne umiejętności sprawnego wdrażania zmian w różnych obszarach życia.

JB: Kto prowadzi zajęcia w ramach Studium?

KR: Trenerzy coachingu z wieloletnią praktyką w dziedzinie szkoleń, rozwoju osobistego i praktycy biznesu. Dbamy o to, żeby osoby, które uczą, same aktywnie prowadziły sesje. Żeby czerpały z własnych prawdziwych i różnorodnych doświadczeń. Zespół trenerski GWPS tworzą osoby, które w podobny sposób rozumieją, uprawiają i propagują coaching. To istotne, żeby zachować spójność przekazu.

JB: Co inspiruje Was do tworzenia planu ramowego zajęć?

KR: Przede wszystkim doświadczenie. Zajęcia ułożone są tak, żeby inicjować i towarzyszyć uczestnikom w zgłębianiu zagadnień, jakie kolejno pojawiają się w rozwoju człowieka i dostrajania się do pełnienia roli coacha. Kolejność poznawanych narzędzi dopasowana jest najpierw do etapów przebiegu modelowej sesji coachingowej (kontakt, kontrakt, cel, zasoby, ograniczenia, motywacja, proces przechodzenia przez zmianę), a następnie do poszerzania świadomości mojego wpływu na otoczenie (kontakt ze sobą, relacje, system). Na bieżąco sprawdzamy, jak uczestnicy przyswajają wiedzę i umiejętności, i modelujemy proces uczenia zgodnie z ich potrzebami. Każda grupa jest inna.

JB: Czym różnią się między sobą poszczególne edycje Studium Coacha?

KR: Stopniem rozwoju prowadzących. Zmieniamy się razem z kolejnymi edycjami Studium. Zbieramy doświadczenia. Kształcimy się. Nabywamy nowych umiejętności. Siłą rzeczy pojawiają nowe pomysły na proces uczenia. Kolejne edycje różnią się więc kolejnością ćwiczeń, zawartością materiałów, omawianymi modelami rozwoju i zmian. Zawsze jednak przykładamy szczególną wagę do efektu końcowego, jakim jest wykształcenie w uczestnikach postawy coacha i samodzielności w korzystaniu z własnych indywidualnych predyspozycji.

JB: To już 13 edycja wydarzenia. Skąd ta ogromna popularność?

KR: Studium jest pierwszym programem kształcenia coachów, jaki w ogóle pojawił się na polskim rynku. Pierwsza edycja zrealizowana została w 1999 roku. Wtedy jeszcze o coachingu mało kto w ogóle słyszał albo wiedział. Jak każda atrakcyjna nowość, trafiło i nadal trafia do ludzi wyjątkowych, gotowych przejąć odpowiedzialność za własne życie i wspierać w tym innych. Prowadzi uczestników przez zmiany, najpierw doświadczane osobiście, a później daje narzędzia wspierania i wdrażania zmian u innych. Kształci samodzielność i daje narzędzia świadomego wpływu na rzeczywistość, która mnie otacza.

JB: Czy planowana jest 14 edycja Studium?

KR: Zdecydowanie TAK!
A dla osób gotowych na mniejsze zmiany, które potrzebują zdobywać wiedzę i umiejętności mniejszymi porcjami przygotowaliśmy inną ścieżkę dydaktyczną podzieloną na krótsze etapy. Coaching SPARKS: jednodniowe warsztaty oswajające z coachingiem i pokazujące wybrane techniki pracy w pigułce. Coaching START-UP: czterodniowy warsztat kształtujący postawę coacha i uczący praktycznego stosowania wybranych narzędzi tak, żeby przeprowadzać pełne sesje według scenariusza oraz świadomie wybrać drogę dalszego rozwoju w dziedzinie coachingu – ośmiodniowe Studium Life i/lub Studium Business. Po aktualności zapraszam na naszą stronę: www.gwps.pl oraz do polubienia nas na FB.

Dwie pierwsze osoby, które wejdą na stronę www.gwps.pl żeby zadać pytanie dotyczące treści wywiadu dostaną książkę „Czym (nie) jest coaching? Prawdy i mity o coachingu”. 

Najciekawsze pytanie z kolei – zadane przez stronę - nagrodzimy bezpłatną sesją coachingową z absolwentem Studium.

JB: Dziękuję bardzo za rozmowę.

  •   Katarzyna Rybczyńska - coach i trener coachingu, ukończyła studium GWPS, w którym teraz sama uczy innych coachingu. Trener doskonalenia zdolności interpersonalnych i zarządczych. 
  •   Ma ponad 10 lat doświadczenia w zespołach wsparcia sprzedaży, marketingu i zarządzania projektami; w tym 4 lata pracy jako trener wewnętrzny – szkolenia produktowe dla klientów korporacyjnych. Zna zarówno środowiska pracy międzynarodowych korporacji jak i małych, średnich przedsiębiorstw. 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.