Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Stowarzyszenia i fundacje

Obecnie w niemal każdym mieście istnieje możliwość włączenia się do ciekawych inicjatyw zrzeszających coachów, a także inne osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Na łamach Świata Coachingu opisujemy takie organizacje, kluby i stowarzyszenia, umożliwiając poznanie ich historii, celu istnienia oraz funkcjonowania. Tym razem pragniemy przedstawić młode, ale prężnie działające Stowarzyszenie Coachów PRIZM, którego pracy przyglądamy się od momentu powstania.

O działalności stowarzyszenia opowiada nam p.Agata Lamparska.

Justyna Orkiszewska: Kiedy i w jaki sposób powstało stowarzyszenie Coachów PRIZM?

Agata Lamparska: Stowarzyszenie zostało założone w styczniu tego roku, jednak jako zespół działamy dużo dłużej, wcześniej jako Koło Naukowe na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Koło przekazaliśmy młodszym kolegom i koleżankom. Absolwenci założyli stowarzyszenie. Dzięki temu mamy osobowość prawną i możemy podejmować więcej działań.

JO: Kim są osoby, które utworzyły PRIZM?

AL: Obecnie jesteśmy zespołem psychologów. Wszyscy ukończyliśmy Wydział Psychologii UW. Rozpoczęliśmy działalność w kole naukowym, by wspólne odkrywać coaching. Na początku była ciekawość, chcieliśmy zdobyć pierwszą praktykę, W grupie nauka była łatwiejsza - superwizje grupowe, interwizje, wyjazdy szkoleniowe. W tej chwili wiemy, że tym chcemy się zajmować zawodowo. Wspieramy się w tym, bo w grupie tkwi siła i w niej możemy zrobić więcej.

JO: Jaki jest cel/misja działania Waszego stowarzyszenia?

AL: Chcemy wspierać organizacje i osoby indywidualne w rozwoju, by odkrywały swój potencjał, rozwijały skrzydła, stawiały i osiągały cele, by były bardziej efektywne. W tym celu proponujemy rozwiązania "szyte na miarę" - do każdego podchodzimy indywidualnie i sprawdzamy, co będzie najskuteczniejsze. Zwykle oferujemy coaching, chociaż prowadzimy również warsztaty i szkolenia z zakresu umiejętności miękkich. Odczuwamy też niedobór naukowych dowodów na skuteczność coachingu, nad tym również pracujemy, dlatego powołaliśmy zespół ds. badań naukowych, który opracowuje właśnie pierwsze badania.

JO: Ilu członków posiadacie obecnie?

AL: Obecnie stowarzyszenie liczy 19 członków. Kilka osób jest w trakcie procesu rekrutacji. Mamy sporo rąk do pracy.

JO: Kto i na jakich zasadach może zapisać się do stowarzyszenia?

AL: Do stowarzyszenia mogą zapisać się coachowie, którzy podzielają naszą misję i wartości. Jest to dla nas szczególnie istotne, aby nie być grupą przypadkowych osób, a zespołem, który pracuje wspólnie na rzecz tej samej idei. Nie oczekujemy dużego doświadczenia, ale oczekujemy chęci rozwoju i kształcenia się. To też nowym członkom oferujemy - rozwój.

Aby zostać członkiem Prizmu należy się do nas zgłosić i uzupełnić formularz, w którym pytamy o motywacje, doświadczenie i o to jaki osoba ma pomysł na siebie w stowarzyszeniu, w jakie projekty chciałaby się angażować i dlaczego właśnie u nas chce je realizować. Zależy nam również, aby poznać się „w akcji” - prosimy zatem o zaprezentowanie swoich umiejętności coachingowych.

JO: Jakie inicjatywy podjęliście jako stowarzyszenie od czasu utworzenia? Z kim obecnie współpracujecie?

AL: Od momentu powstania współpracowaliśmy z wieloma organizacjami, m. in. ze Stowarzyszeniem Wiosna czy ICF Global. Naszym stałym partnerem merytorycznym jest Izba Coachingu.

Podczas Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych prowadziliśmy panel dotyczący podnoszenia efektywności organizacji za pomocą coachingu. Obecnie przygotowujemy specjalny program dedykowany NGO. Podjęliśmy również współpracę z Instytutem Matki i Dziecka, by stworzyć program oparty o coaching dla rodziców dzieci chorych na fenyloketonurię. To innowacyjny projekt wprowadzenia coachingu do medycyny. Na bazie projektu powstaną badania naukowe, które zostały już pozytywnie rozpatrzone przez Komisję Bioetyczną.

We współpracy z Polską Fundacją im. Roberta Schumana oraz Związkiem Ukraińców w Polsce, zorganizowaliśmy projekt dla młodych aktywistów z Ukrainy. Dzięki coachingowi zespołowemu stworzyli oni platformę wymiany kontaktów i informacji oraz solidne podstawy funkcjonowania jako zespół.

Jednym z naszych ostatnich projektów był I Zjazd Coachów "Vademecum Coacha". Chcieliśmy stworzyć wydarzenie, które będzie unikalne, postawiliśmy więc na budowanie społeczności - wymianę poglądów, doświadczeń, uczenie się od doświadczonych, uznanych praktyków i nawiązywanie relacji, które będą owocowały w życiu zawodowym. Program wydarzenia składał się z warsztatów zaplanowanych tak, aby uczestnicy wynieśli z nich jak najwięcej praktyki. "Vademecum Coacha" spotkało się z bardzo pozytywnymi opiniami ze strony osób uczestniczących, dlatego pragniemy w przyszłym roku powtórzyć inicjatywę w postaci II Zjazdu Coachów.

JO: Co Waszym zdaniem odróżnia PRIZM od innych organizacji zrzeszających coachów?

AL: Jesteśmy zespołem, który oprócz wspierania i podejmowania różnych inicjatyw na rzecz NGO czy innych organizacji pracuje nad swoim warsztatem. W naszym grafiku wpisane są stałe spotkania oraz obowiązkowe podnoszenie kompetencji - szkolenia, interwizje, superwizje. Wszyscy się znamy i chcemy rozwijać wspólnie siebie oraz pomagać w rozwoju innym. Łączą nas te same wartości.

JO: Na koniec proszę o wyjaśnienie skąd wzięła się nazwa PRIZM?

AL: PRIZM jest akronimem słów Przyszłość i Zmiana - dwóch wartości, które nas mobilizują i motywują do pracy.


Agata Lamparska - współzałożycielka oraz członkini Zarządu Stowarzyszenia Coachów PRIZM, certyfikowana coach, trenerka umiejętności miękkich, psycholożka. 
www.prizmcoaching.pl

2014-12-12

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.