Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.

W związku z dynamicznym rozwojem i rosnącym zainteresowaniem stroną Świata Coachingu, jako współtwórcy portalu postanowiliśmy wrócić do korzeni i przedstawić naszym Czytelnikom drogę jaką przeszedł Świat Coachingu od pomysłu do realizacji. W tym celu zwróciliśmy się do naszej Redaktor Naczelnej, wybierając kilka pytań które wydały się nam najbardziej interesujące. 

Parę słów o powstawaniu Świata Coachingu, przyczyny i historię założenia portalu zdradzi nam pomysłodawczyni i Redaktor Naczelna portalu - pani Kamila Kruk.

Justyna Orkiszewska: Jaki jest cel istnienia portalu? Czy stoi za tym jakaś misja?

Kamila Kruk: Głównym celem portalu jest dostarczanie niezależnych informacji na temat coachingu i podawanie ich w jednym miejscu. Chcemy promować coaching, odróżniać co coachingiem jest a co tylko zostało tak nazwane, jak również pokazywać jak rynek coachingu w Polsce wygląda.
Użytkownikami portalu są zarówno coachowie, jak i potencjalni klienci coachingu. Dużą grupę stanowią też osoby, które zafascynowały się coachingiem i zastanawiają się nad rozwojem zawodowym w tym kierunku. Do tych właśnie grup przygotowujemy i kierujemy nasze materiały.

JO: Skąd wziął się pomysł na prowadzenie portalu?

KK: Pomysł na portal powstał spontanicznie. Prowadziłam szkolenia coachingowe oraz sesje z klientami i dostawałam wiele pytań na temat coachingu. Zauważyłam, że nie mam dokąd odesłać osób, które poszukują odpowiedzi, gdyż wszystkie istniejące strony internetowe i portale są zależne od opinii osoby, firmy, szkoły lub organizacji czyli pokazują coaching w sposób jednowymiarowy i głównie po to, aby promować swoje usługi. Mój chłopak powiedział: rób. Jak będziesz miała pytania techniczne to ja ci pomogę, a ty musisz zadbać o merytorykę.

JO: W jaki sposób powstawał portal?

KK: Na początku sama zaczęłam planować co ma się na nim znaleźć, zaczęłam mówić też o tym, co planuje i sprawdzać jaka jest reakcja. Okazało się, że nie tylko ja widzę taką potrzebę i zanim powstał zarys portalu udało mi się pozyskać pierwszych autorów i osoby do współpracy. Potem rozstrzygaliśmy kwestie techniczne. Zależało mi, żeby zrobienie portalu i jego obsługa była prosta, przynajmniej na początku. Pracowaliśmy nad tworzeniem logo, materiałów na start i pierwszymi działaniami promocyjnymi jak na przykład założeniem Facebooka. Dzięki temu w dniu 9 marca 2012, kiedy po raz pierwszy upubliczniliśmy portal, każda z zakładek miała minimum jeden artykuł, fanpage na FB miał kilkudziesięciu użytkowników, a na liście mailingowej było kolejne kilkadziesiąt osób oczekujących na informację o starcie portalu. Tym sposobem w dwa miesiące od pomysłu, już działaliśmy.

JO: Kim są współpracownicy i autorzy materiałów publikowanych na portalu?

KK: Przy portalu są różne możliwości współpracy. Są osoby, które współpracują na stałe pomagając przy obsłudze technicznej i administracyjnej portalu. Druga grupa to recenzenci i autorzy tekstów, którzy są coachami lub interesują się tematyką coachingu i najczęściej współpracują dorywczo. Coraz częściej współpracujemy też z firmami i uczelniami zarówno przy tworzeniu treści, jak i promocji wydarzeń, i inicjatyw związanych z coachingiem.

JO: Wiemy, że jest Pani coachem , skąd zainteresowanie właśnie tematyką coachingu?

KK: W sumie zaczęło się, jak wiele rzeczy w moim życiu, od działalności w organizacjach studenckich. Pierwszy raz zapamiętałam słowo „coaching”, kiedy na Ogólnopolskim Zjeździe Forum Młodych Lewiatana kolega z Torunia zaproponował współpracę w firmą coachingową i zaprosił coacha/szefową firmy na nasz zjazd. Powstał też wtedy pomysł projektu unijnego, podczas którego moglibyśmy się przeszkolić właśnie w zakresie coachingu. Ogólnopolski projekt nie powstał, za to po roku powstały projekty lokalne. Wtedy z ciekawością zapisałam się na szkolenie. Okazało się, że z moją dotychczasową wiedzą, zainteresowaniem tematyką rozwoju osobistego i podejściem szkoleniowym całkiem dobrze sobie radzę i od razu po kursie dostałam propozycję współpracy z firmą, która nas szkoliła. Zbiegło się to też w czasie z zakończeniem przeze mnie drugiego kierunku studiów, więc zaangażowałam się w to w pełni.

Dopiero pracując już jako coach, przypomniałam sobie sytuację, chyba jeszcze z liceum, kiedy oglądałam w telewizji program o kimś takim jak trener osobisty, który pomaga ci się rozwijać i planować karierę. Nie wiem czy padło tam słowo coaching, ale teraz ten program z tym właśnie kojarzę. Przypomniałam sobie też tą milisekundową myśl: że fajnie byłoby mieć takiego trenera, a potem drugą: że jeszcze fajniej byłoby takim trenerem się stać, więc może to już było we mnie od dawna ?

JO: Jaki był odzew na powstanie portalu? Czy okazał się potrzebny?

KK: Mogę śmiało powiedzieć, że odzew przeszedł moje oczekiwania. Po 3 miesiącach od startu portalu okazało się, iż niektóre szkoły coachingu polecają nas jako źródło informacji. Po jakimś czasie zaczęli się też zgłaszać coachowie w sprawie współpracy, a obecnie odzywa się do nas coraz więcej firm, wydawnictw i uczelni, co jest dla mnie sygnałem, iż Świat Coachingu zagościł już w świadomości wielu osób zajmujących się coachingiem.

JO: Jakie są plany na przyszłość portalu?

KK: W tej chwili rozwijamy nadal część merytoryczną portalu, uzupełniając go o nowe artykuły. Planujemy nowe cykle tematyczne, a szczególnie chcemy się skupić na przeglądach związanych z rynkiem coachingowym. Niedawno uaktualniliśmy zestawienie książek coachingowych wydanych w języku polskim. Cały czas uzupełniamy też zestawienie studiów podyplomowych związanych z coachingiem, gdyż jest to materiał, z którego często korzystają użytkownicy, a nowe kierunki pojawiają się w ostatnim czasie jak „grzyby po deszczu”. Przed nami rozszerzone zestawienie szkół coachingowych, ale to dużo większa praca i wymaga trochę czasu.

JO: Dziękuję za rozmowę.


Kamila Kruk

Redaktor Naczelna Świata Coachingu. Trenerka rozwoju osobistego i coach. Projekt menadżerka i kobieta przedsiębiorcza. Autorka programów szkoleniowych i inicjatorka wielu projektów, dzięki którym pomaga ludziom rozwijać się, przełamywać swoje ograniczenia, świadomie budować swoje życie i cieszyć się nim. Kamila pomaga im żyć odważniej, z energią, pasją i radością.

www.kamilakruk.pl
 fot. Dorota Dee Bielak 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.