Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Biznesowo

Rynek Coachingowy w Polsce jest rynkiem bogatym, dającym duże możliwości rozwojowe. Pomimo dynamicznego wzrostu liczby coachów świadczących profesjonalne usługi, rynek ten jest wciąż rynkiem rozwijającym się (podobnie do tendencji w krajach UE i Stanach).

W chwili obecnej społeczność Coachów w Polsce firma HPRGroup szacuje na około 10 000 osób, ale warto wiedzieć, że tylko część z nich posiada udokumentowaną wiedzę, potrzebne umiejętności oraz doświadczenie w pracy z klientami.

Dynamika rynku powoduje poszerzanie świadomości coachingowej, nie tylko w organizacjach biznesowych, ale również na rynku usług indywidualnych. W chwili obecnej coaching jest jedną z najskuteczniejszych form rozwoju pracowników w różnych organizacjach. Szkolenia coachingowe są kosztowną formą inwestycji w pracownika w porównaniu do szkoleń grupowych, mimo to, coraz więcej indywidualnych procesów coachingowych przechodzi średnia i wyższa kadra managerska. Ta forma szkolenia jest często wykorzystywana przez działy sprzedaży. Dzięki szkoleniom coachingowym w wielu organizacjach pracownicy biegle posługują się narzędziami coachingowymi i wprowadzają kulturę coachingową. Pracodawcy edukują swoich trenerów wewnętrznych, managerów z nowej formy pracy z drugim człowiekiem. Wraz z rozwojem rynku wzrasta też liczba ciekawych szkoleń, specjalizacji i sposobów wykorzystania coachingu, takich jak aikido umysłu, neurocoaching, life coaching, coaching rodzicielski, diet coaching itp.

Cieszy również fakt, że medycyna i rynek medyczny staje się otwarty na nową formę pracy z pacjentem. Powoli pojawiają się pracownicy służby zdrowia, którzy w oparciu o narzędzia coachingowe prowadzą pacjentów. Powstały już pierwsze programy studiów, pierwsze stanowiska pracy w tym obszarze.

Otwartość na coaching wykazało też środowisko oświatowe. Są już specjalne studia i kursy przygotowujące do wprowadzenia metod pracy i zasad coachingowych w obszarach edukacyjnych na różnych poziomach.

W sektorze publicznym, w instytuacjach wspracia i pomocy społecznej coraz więcej personelu szkoli się z zasad wykorzystania narzędzi coachingowych. Narzędzia pracy nad motywacją, określanie celu i planu działań są szczególnie ważne w pracy z osobami bezrobotnymi, osobami podlegającymi wsparciu społecznemu, w obszarze resocjalizacji i adaptacji społecznej.

Coaching to nie tylko profesja to styl myślenia, styl bycia, dlatego też coraz więcej środowisk korzysta z tej metody.

Na rynku polskim stowarzyszeniem dbającym o rozwój tej profesji, a także standardy, formalno-prawne aspekty tego zawodu jest Izba Coachnigu. W Izbie Coachingu na chwilę obecną zrzeszonych jest ponad 100 coachów reprezentujących różne szkoły.

Wiodącą organizacją zrzeszającą i certyfikującą coachów w Polsce jest jednak międzynarodowa organizacja coachingowa International Coach Federation (ICF). ICF jest obecne w 130 krajach, w chwili obecnej zrzesza na całym świecie ponad 20 000 Coachów. Obecne są jeszcze inne organizacja zrzeszające Coachów, nie mniej są one mniej liczne od poprzednich.
 
Największe organizacje coachingowe w Polsce :
• International Coach Federation (ICF)
• Izba Coachingu (IC)
• European Mentoring and Coaching Community (EMCC)
• International Institute of Coaching & Mentoring (IIC&M)

Izabela Kluzek
coach ACC, mentor, trener i wykładowca przygotowujący do pracy w zawodzie coacha
www.hprgroup.pl
 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.